Trasę rozpoczynamy na ul. B. Joselewicza, gdzie znajduje się pomnik poświęcony żydom pomordowanym w czasie II wojny przez nazistowskich oprawców.
Trasę kończymy przy Pomniku Jana Pawła II.
Następnie przechodzimy na
ul. Bp Ignacego Świrskiego, gdzie przechodzimy obok
dawnego teatru, obecnie
Urzędu Stanu Cywilnego, wybudowanego w latach 40 XIX wieku.
ul. Konarskiego - znajduje tu się okazały gmach wybudowany dla potrzeb
Gimnazjum Gubernialnego w latach 1843 - 1844 według projektu Corazziego. Uczniami tego gimnazjum był
Aleksander Głowacki (pseudonim literacki Bolesław Prus).
ul. Konarskiego - Kolegium Języków Obcych - Dawniej w tym gmachu mieścił się dom kalek
i starców wzniesiony w 1882 .r., przy nim dawne schronisko starców z lat 1903 -1904.
ul. Konarskiego - idąc ulicą Konarskiego wzdłuż parku mijamy staw z wysepką,
najstarszą siedlecką szkołę zawodową, zwaną
szkołą rzemieślników,
ob. ZSZ nr 1 im. Stanisława Staszica.
ul. Prusa - idąc w strone ul. Prusa przechodzimy przez
stary park, należący dawniej do
kompleksu parkowego ''Aleksandrii''.
ul.Prusa - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych - Piewotnie zwała się
Publiczna Ludowa Szkoła Rolnicza Męska im. Kazimierza Wielkiego powstała w 1922 r. W zespole dawnej szkoły rolniczej, znajduje się stylowy murowany dworek.
ul. Kazimierzowska - Po lewej stronie mijamy budynki
Okręgowej Spółdzielni Mleczrskiej, które zaczęto budować w 1938r., dla spółdzielni założonej w 1931r.
Park Pałacowy obecnie miejski -
Park "Aleksandria" zaprojektowany był jako park spacerowy, zwany ogrodem włoskim. Swoją kompozycją podoprządkowany dominacie budowli pałacowej. Z dawnego założenia pozostało wiele drzew liczących około 200 lat, niektóre uznane za pomniki przyrody.
Pałac Ogińskich - Pierwszy pałac murowany wybudowany został ok. 1730 roku za Kazimierza Czartoryskiego. Obiekt rozbudowano w latach 1776-1782, wg. projektu St. Zawadzkiego. W 2 poł. XVIII w. - w rękach Aleksandry z Czartoryskich Ogińskiej.
ul. Kościuszki - Idąc ul. Kościuszki mijamy po lewej stronie budynek
dawnej stajni pałacowej, z lat 1841- 1844, oraz przyległy
budynek oficyny wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku.
Kaplica p.w. Św. Krzyża - Kaplica powstała na miejscu drewnianego kościoła w 1791r. Po śmierci
Aleksandry Ogińskiej, stała się grobowcem fundatorki.
Kościół Parafialny p.w św. Stanisława Biskupa Męczennika - Kościół p.w. św. Stanisława. Parafia erygowana w 1532 roku. Pierwotny kościół drewniany fundacji Stanisława Gniewosza Siedleckiego. Obecny wzniesiony w 1740-49 z fundacji Izabelli z Morsztynów i Kazimierza Czartoryskiego, kasztelana wileńskiego.
Gmach poczty - Najokazalszym siedleckim dziełem jest gmach poczty - projektu Corazziego. Szczególnie reprezentacyjnie zaprojektowany został front budynku, w którym na osi dominuje ryzalit ujęty pilastrami jońskimi i wgłębiony portyk kolumnowy zwieńczony trójkątnym.
Pomnik Kościuszki -
Pomnik Tadeusza Kościuszki ustawiony w 1917r. w 100 rocznice śmierci. Mieści się po wschodniej stronie ratusza. Na kolumnie wyryto napis "Tadeuszowi Kościuszce - Podlasie 1817-1917", a poniżej wyryto nazwy miejscowości i daty bitew stoczonych pod jego dowództwem. Tadeusz Kościuszko przybywał do Siedlec dwukrotnie.
Ratusz "Jacek" - Idąc dalej ul. Piłsudskiego dochodzimy do ratusza, potocznie zwanego Jackiem. Obecny ratusz, wzniesiono na miejscu drewnianego w l. 1766-1769, wnętrza ukończono do 1772 r. Stanowi on mieszaninę dwóch stylów w dole rokoko, wyżej klasycyzm.
Biblioteka Miejska dawniej gmach Obwachu - Po drugiej stronie ul. Esperanco stoi ustawiony frontem do ulicy Piłsudskiego dawny budynek obwachu, ob. Bibloteka Miejska. Zbudowany w 2 poł. XVIII. Rozbudowany i przekształcony w I ćw. XIX w.
Dawny Gmach Trybunału Cywilnego - Gmach dawnego Trybunału cywilnego, obecnie Sądu Okręgowego. Wybudowany ok. 1830 roku, mieścił najpierw Trybunał Cywilny. Gmach ten należy do obiektów o dużej skali w porównaniu do innych zabudowań z XIX wieku.
Pomnik żołnierzy AK - Od północnej strony przy ulicy Piłsudskiego, znajduje się pomnik żołnierzy AK rozstrzelanych tu publicznie przez niemców w 1943 roku.
ul. Asza - Dochodzimy do ulicy Asza, przy której znajdują się jednopiętrowe kamieniczki, ograniczone z drugiej strony ul. Esperanto. Kamieniczki te, to dawne domy zajezdne z charakterystycznymi dziedzińcami wewnętrznymi dostępnymi przez wąskie bramy.
ul. Kilińskiego - Z Placu Tysiąclecia wracamy wschodnią stroną ul. Kilińskiego, przemierzamy plac gen. W. Sikorskiego i na skrzyżowaniu z ul. Piłsudskiego, skręcamy w prawo.
Kamienica nr.12 - Przy kościele garnizonowym, w pd.-wsch. narożniku Placu Tysiąclecia, usytuowana jest kamienica Nr 12 (obecnie Ośrodek Szkolno- Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej), w której przebywał
Marszałek Józef Piłsudski.
Pl. Tysiąclecia- Pl. Tysiąclecia w centrum którego usytułowany jest
kościół garnizonowy p.w. Serca Jezusowego. Wybudowany w latach 1868-1869 według projektu architekta Jakimowskiego. Kościół został wzniesiony jako
cerkiew prawosławna.
ul. Jana Kilińskiego - Ulica ta wytyczona była w latach 60 XIX wieku i nazywała się Alejowa. Była wtedy główną arterią łączącą miasto z dworcem kolejowym.
Pomnik Jana Pawła II - usytuowany na skwerze Jana Pawła II, sąsiadujący z pl. gen. W. Sikorskiego.