Stadnina koni czystej krwi arabskiej w Janowie Podlaskim

Turystyka konna

Stadnina koni została założona w 1817 r. na wniosek Rady Administracyjnej Królestwa Kongresowego Polski za zgodą cara Aleksandra I. Była to pierwsza państwowa stadnina na ziemiach polskich. Obecnie chowane są tam konie rasy czystej krwi arabskiej i półarabskiej.

Historia stadniny sięga wojen napoleońskich, kiedy to w wyniku wojen zaczęła gwałtownie spadać na ziemiach polskich liczba koni. Stadninę stworzono aby odzyskać traconą powoli pozycje końskiej potęgi.
W latach 30.–40. XIX w. janowska stadnina stała się poważnym ośrodkiem hipologicznym na centralnych ziemiach Polski. Znajdowała się tam także szkoła weterynaryjna oraz szkoła praktyczna hippiki i ujeżdżania.

Do czasu upadku powstania styczniowego, kierownictwo stadniny było w rekach polskich chodowców. Aż do wybuchu I wojny światowej kierowali ją carscy urzędnicy. Właśnie w czasie I wojny światowej, konie ze stadniny w Janowie, zostały ewakuowane w głąb carskiej Rosji i żaden z tych koni do Janowa nie wrócił.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, podjęto decyzje o odbudowaniu hodowli. W Janowie Podlaskim gromadzono wszystkie konie uratowane podczas działań wojennych.

W 1939 r., w czasie II wojny światowej ponad 80% janowskich koni zaginęło. W czasie wojny, hodowla koni była odbudowywana. W 1944 r., okupacyjne władze niemieckie, kiedy armia radziecka dochodziła do Bugu, przeprowadziły ewakuację koni do Niemiec. Po zakończeniu II wojny światowej, w 1946 r. konie z Niemiec wróciły do Polski drogą morską. Ze względu na częściowe zniszczenia budynków w Janowie, konie zostały ulokowane w Posadowie, wówczas w powiecie Nowy Tomyśl, w woj. poznańskim. Do Janowa wróciły jesienią 1950 r. Ogiery rozproszone po innych stadninach wróciły do Janowa dopiero w 1960 r.

Obecnie w stadninie nadal są chowane konie rasy czystej krwi arabskiej i półkrwiarabskiej. Od 1960 r. arabskie konie są sprzedawane za granicę, głównie do Ameryki. Od 1969r. w Janowie Podlaskim odbywają się corocznie aukcję na konie arabskie ze stadniny chowające konie tej rasy tzn.: Janowa Podlaskiego, Michałowa, Kurozwęk i Białki.
 
 
 
powered by inmidia