Drewniany Kościół w Jeruzalu

Kościół, Zabytki, Zabytki sakralnej architektury drewnianej wschodniego mazowsza i południowego podlasia

Kościół drewniany p.w. Wojciecha i Mikołaja B-pów, powstał w latach 1757-1758. Kościół w konstrukcji zrębowej na ceglanej podmurówce. Zbudowany na planie prostokąta.

Kościół drewniany, zbudowany na planie krzyża z dobudowaną zakrystią. Dach dwuspadowy, kryty gontem. Pomiędzy nawą a prezbiterium znajduje się charakterystyczny dla tego typu budownictwa łuk tęczowy a na nim krucyfiks oraz rzeźby Matki Boskiej i św. Jana z XVI w. Całe wnętrze bogato zdobione w stylu barokowym. Ołtarz główny z obrazem "Ukrzyżowanie" z połowy XVIII w. oraz z rzeźbami św. Piotra i św. Pawła. Ołtarze boczne z obrazami św. Wojciecha, drugi z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Z XVIII w. pochodzą także ambona wisząca utrzymana w stylu późnego baroku, chrzcielnica, drewniana kropielnica i prospekt organowy. Na uwagę zasługują przepiękne obrazy z XVIII i początku XX w.


Obok kościoła znajduje się dzwonnica z XVIII wieku. drewniana o konstrukcji słupowej, oszalowana. W górnej części ażurowa, zwieńczona daszkiem namiotowym, kryta gontem.

 
 
 
 
powered by inmidia