Sanktuarium Trójcy Świętej w Prostyni

Kościół, Zabytki

Prostyń jest jedną z dwóch miejscowości w Polsce, gdzie objawiła się św. Anna. Opis objawienia podają archiwalne dokumenty biskupów diecezji łuskiej (Luck na Wołyniu), pochodzące z XVI w.

Z tych żródeł wynika, że Św. Anna objawiła się w Prostyni w 1510r. Wieść o obiawieniach obiegła Rzeczpospolitą i zaczęli przybywać tu liczni pielegrzymi. W 1547 r. do nadbużańskiej wioski przybyła królowa Bona, żona Zygmunta Starego. Od momentu objawień zaczęły się cudowne uzdrowienia. Obecną świątynię wzniesiono w latach 1946-54 po tym, jak Niemcy wysadzili w 1944 r. kościół parafialny wraz z cennymi zabytkami sztuki sakralnej. W ołtarzu głównym znajduje się póznogotycka rzeźba Świętej Trójcy, wykonana najprawdopodobniej przez samego Wita Stwosza lub jednego z jego uczniów na przełomie XV I XVI wieku. Rzezba ta już w 1513 roku zasłynęła cudami. W ołtarzu głównym znajduje się również obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, będący kopią obrazu Bartolomé Esteban Pérez Murillo, która została wykonana we Florencji przez Alfonsa Boschi.

Legenda objawienia Św. Anny.
Legenda mówi, że nad ranem po uroczystości "Trójcy Przenajświętszej" Małgorzata, żona Błażeja, wyszła przed dom i zobaczyła przy pobliskim krzyżu kobietę ubraną na biało. Pomyślała, że to śmierć, lecz nieznajoma kobieta powiedziała: Niewiasto nie bój się! Nie jestem ja śmierć lecz św. Anna.

Idź do Prostyńskiego i powiedz, aby wzgórze za wsią, było poświęcone Trójcy Przenajświętszej i tam wybudowano kościół , na miejscu zaś mego objawienia kaplicę poświęconą św. Annie. Na znak prawdziwości mych słów pozostawiam cztery wieńce na ławeczce pod krzyżem. Trzy ze sobą złączone na znak Trójcy Przenajświętszej a czwarty na moją pamiątkę . Wianki, które pozostawiła św. Anna zostały złożone w 1514 r. w srebrnej koronie. W 1903 r. przy jej renowacji widziano proszki pozostałe po wiankach. Od prawie pół tysiąca lat podczas odpustów Trójcy Przenajświętszej i św. Anny, na prośbę pielgrzymów błogosławi się wiernych tą koroną. Od wieków ta tradycja nazywana jest koronacją.
 
 
 
powered by inmidia